هر گونه سوالی داشتید با ما تماس بگیرید 09376989650

چگونه گیاهان را به هنگام سفر آبیاری کنیم؟

آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت

آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت

 

 

آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت یکی از دغدغه های بسیاری از افردیکه به مسافرتهای طولانی مدت میروند هست . برای اینکه بخواهیم مشکل آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت را رفع کنیم، نیاز هست با یکسری از روشها آشنا شویم و آن روشی که برامون مناسبتر و کارسازتر هست رو انتخاب کنیم

 همانطور که می دانید به گیاهانی که در مکان های سرپوشیده مانند منازل و ادارات با اهداف تزئینی، اثرات مثبت روانی و یا دلایل بهداشتی از جمله به عنوان تصفیه کننده هوای داخل ساختمان پرورش داده می شوند گیاهان آپارتمانی اطلاق می شود. این گیاهان اغلب بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی هستند و عواملی همچون آبیاری، نور، مخلوط خاک، دما، رطوبت، کود و مبارزه با آفات و بیماری ها از مواردی هستند که برای حفظ و نگهداری از گیاه باید مورد توجه قرار گیرد.

بشر از دیرباز به منظور آرامش خاطر، رفع خستگی ناشی از امور زندگی و فرار از زندگی ماشینی به گیاهان پناه می آورده است. گیاهان به زندگی روحی تازه می بخشند و باعث زیبا شدن و آرام بخش شدن محیط خانه می شوند. گیاهان آپارتمانی درست مثل حیوانات خانگی به نگهداری و مراقبت نیاز دارند. اما نگهداری از این موهبات الهی زمانی که برنامه سفر پیش می آید آن هم سفری طولانی مدت باعث نگرانی می شود. با کمی برنامه ریزی و دوراندیشی می توانید با آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت،  همچنان گیاهانتان را شاد و سرزنده نگاه دارید. با ما همراه باشید تا در این مقاله به چند روش که از خشک شدن و پژمردن گیاه در هنگام سفر جلوگیری میکند بپردازیم.

از دوست یا همسایه تان بخواهید در غیاب شما وظیفه آبیاری گیاهان آپارتمانی شما را انجام دهد

از دوست یا همسایه تان بخواهید در غیاب شما گیاهانتان را آبیاری کند

اولین روشی که به ذهنتان خطور میکند این هست که برای آبیاری گیاهان آپارتمانی از یک دوست، فامیل یا همسایه بخواهید که اینکار را برای شما انجام دهد. برای این کار بهتر است از مدت ها قبل به نیاز آبی گیاهانتان توجه کنید. دقت کنید در هر فصل از سال و در هر پاره زمانی، گیاهانتان به چه مقدار آب و مواد غذایی نیاز دارند. براساس دیده ها و تجربیاتتان، برنامه آبیاری منظمی تنظیم کنید تا در زمان مسافرت بتوانید دستورالعملی در موردآب، زمان آبیاری، مقدار و دفعات آبیاری و نحوه مراقبت گیاهانتان برای دوستتان بنویسید. تمام تلاشتان را به کارگیرید تا دستورالعمل های آبیاری را به ساده ترین شکل ممکن در اختیار دوستتان قرار دهید. انتظار نداشته باشید دوستتان همانند شما از گیاهانتان نگهداری کند. همچنین سعی کنید مدت زمان مسافرت خود را به حداقل برسانید. البته فراموش نکنید زمانی که از مسافرت برمیگردید لطف دوست یا همسایه تان را جبران کنید.

برنامه ریزی برای تعطیلات لزوما به این معنی نیست که شما باید به کسی بگویید بیاید و گیاهانتان را آبیاری کند اگر به دوست یا همسایه ای دلسوز و متعهد دسترسی ندارید نگران نباشید، زیرا روش هایی وجود دارد که شما را از غیر بی نیاز می کند. پس همچنان با ما همراه باشید.

در سفرهای کوتاه چندروزه

برای سفرهای کوتاه چند روزه می توانید از یکی از راهبردهای زیر بهره ببرید :

گیاهان گلدانی ای که در خارج از محوطه خانه نگهداری می کنید به داخل منتقل کنید. این کار به حفظ رطوبت خاک کمک میکند.

گلدان هایتان را از پنجره های آفتابی و اتاق های گرم دور کنید زیرا خاک گیاهان گلدانی در فضای باز و هوای گرم سریع تر خشک خواهد شد.

قبل از حرکت، گلدان هایتان را در گاراژ یا اتاقی سرد با لباس های شسته شده قرار دهید تا سرعت مصرف آب کاهش یابد. می توانید از دستگاه بخور سرد با افزایش رطوبت محیط، کمک شایانی به شما خواهد کرد. درست قبل از ترک خانه و شروع مسافرت، گیاهانتان را به خوبی سیراب کنید. اگر عمل آبیاری به خوبی صورت گیرد یعنی آبیاری در مدتی طولانی تر و به آرامی صورت گیرد شاید گیاهانتان تا یک هفته هم به آبیاری نیاز نداشته باشند.

برای تعطیلات طولانی تر به کارهای بیشتری نیاز دارید.

 

 

 استفاده از آبیاری در حمام برای آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت

 استفاده از آبیاری در حمام برای آبیاری گیاهان به هنگام مسافرت

راه ساده دیگر هم این است که در داخل وان حمام یا در یک لگن بزرگ، کمی آب ریخته شود و چند آجر در کف آن و در داخل آب قرار گیرد. سپس گلدان ها برروی آجرها (بدون قرار گرفتن مستقیم در آب) قرار گیرد. در این روش باید در کف هر یک از گلدان ها حداقل چند سوراخ وجود داشته باشد. به جای آجر می توانید ظرفی مسطح را پر از سنگریزه کرده و روی آن را از آب پر کنید سپس گلدان هایتان را روی سنگ ریزه ها قرار دهید.

روش دیگری که می توان ایجاد کرد این است که یک تکه حوله یا پتوی کوچک مستعمل در کف وان یا لگن بزرگ قرار گیرد. داخل وان یا لگن به ارتفاع دو الی سه سانتیمتر آب ریخته شود و گلدان ها روی حوله یا پتوی مرطوب قرار گیرند. فراموش نکنید قبل از مسافرت تمامی تاکتیک های ممکن را امتحان کنید و از بین آنها بهترین و مناسب ترین را انتخاب کنید. چرا که ریشه گیاهان در برابر آبیاری مداوم و بدون زهکشی مناسب خواهند پوسید. سفر خوبی داشته باشید.

 

استفاده از سیستم قطره ای و تایمر برای آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت

استفاده از سیستم قطره ای و تایمر برای آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت

 این روزها به مدد پیشرفت های بشری، آبیاری گیاهان هم سهل و آسان شده است، شما می توانید با یک قطعه تایمر و چند لوله، سیستم آبیاری قطره خودتان را طراحی و نصب کنید تا در غیاب شما گیاهانتان سرزنده و شاداب باقی باشند. این تایمرها در شکل های متنوع با کارایی های مختلف و زمان بندی های مشخص به فروش می رسند. نگران نحوه نصب این تایمرها نباشید زیرا شما می توانید پس از خریداری این تایمرها ، از راهنمای نصب آنها بهره ببرید.

 

استفاده از سیستم آبیاری قطره ای برای آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت

استفاده از سیستم آبیاری قطره ای برای آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت

 آبیاری قطره ای روشی مقرون به صرفه برای آبیاری گیاهان است. شما می توانید از طریق شبکه ای از لوله های ارزان قیمت، یک سیستم آبیاری قطره ای برای خودتان اجرا نمایید و اجازه دهید آب به آرامی و به صورت قطره قطره به طور مستقیم به ریشه گیاهانتان برسد. در این روش نه تنها اتلاف آب نخواهید داشت بلکه منبع ثابت از آب در دسترس گیاهانتان قرار خواهد داشت. بنابراین لازم نیست نگران خشک و پژمرده شدن گیاهانتان آن هم در روزهای گرم تابستان باشید.

از این روش نه تنها برای آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت های طولانی میتوانید استفاده کنید بلکه  برای  آبیاری گیاهانی که در فضای باز هستند و نیازمند توجه شما هستند نیز می توانید استفاده کنید. آبیاری قطره ای نه تنها ارزان است بلکه در بازیافت نیز نقش به سزایی دارد.

از بطریهای پلاستیکی برای آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت استفاده کنید

از بطریهای پلاستیکی برای آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت استفاده کنید

یک بطری نوشابه پلاستیکی دولیتری بردارید. درب آن را برداشته و روی آن یک تا چهار سوراخ ایجاد کنید. برای ایجاد سوراخ می توانید از مته، میخی کوچک و چکش استفاده کنید. برای استفاده از چکش و میخ بهتر است ابتدا با پونز سوراخی روی درب بطری ایجاد کرده، سپس با کمک میخ ، سوراخ را بزرگتر کنید. در پوش را به روی بطری برگردانید.

تعداد سوراخ هایی که شما روی درپوش ایجاد می کنید به سرعت جریان آبی که نیاز دارید بستگی دارد. هرچقدر سوراخ بیشتری ایجاد کنید سرعت جریان آب بیشتر خواهد شد. اندازه سوراخ نیز به سرعت جریان آب کمک می کند. سوراخ کوچکتر آب به ارامی جریان می دهد درحالی که اندازه سوراخ بزرگتر به شما اجازه آبیاری قطره ای سریع تر را خواهد داد. از اندازه ی مناسب سوراخ ها اطمینان حاصل کنید که آنقدر کوچک نیستند که خاک آنها را مسدود کرده و از خروج آب جلوگیری کند.

بدنه بطری را برداشته و قسمت پایین آن را به اندازه ۲.۵ سانتیمتر با یک چاقوی تیز ببرید. با این کار، نه تنها بطری شما حالت یک قیف را پیدا می کند بلکه کمک می کند دستگاه آبیاری قطره ای شما به راحتی با آب پر شود.

از بطریهای پلاستیکی برای آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام مسافرت استفاده کنید

سوراخی در نزدیکی گیاه یا گروهی از گیاهانتان ایجاد کنید. این سوراخ بهتر است به اندازه دفن یک سوم تا نیمی از بطری عمیق باشد. بطری را داخل چاله ی ایجاد شده قرار دهید به طوری که درب آن به سمت پایین باشد. بهتر است مقداری پوشال در تماس با درب بطری هنگامی که داخل خاک مستقر می شود بریزید تا از عدم مسدودشدن سوراخ های درب بطری با خاک، مطمئن شوید. اطمینان حاصل کنید که قسمتی از بطری که توسط شما بریده شده است بالاتر از سطح زمین قرار دارد و توسط خاک پر نخواهد شد. خاک اطراف بطری را فشار دهید تا محل قرار گرفتن بطری ثابت شود. اطراف بطری را با سنگ ریزه پر کنید تا مانع ورود خاک به داخل بطری شود.

بطری را با آب پرکرده و به سیستم آبیاری قطره ای دست ساز خود اجازه دهید تا کار خود را انجام دهد. اگر نگران توزیع مساوی آب در خاکتان هستید می توانید برای هر گلدان از دو بطری استفاده کنید. هرچند عدد سیستم آبیاری قطره ای که گیاهانتان لازم دارند درست کنید.

اگر زمان انجام این کار را ندارید و یا به زیبایی سیستم خود آبیاری اهمیت می دهید شرکت های تجاری کار را آسان کرده اند. آنها سیستم هایی ساخته اند که علاوه بر زیبایی ، از کارآیی بالاتری هم برخوردارند. تنها کاری که باید انجام دهید این که قیف را به انتهای بطری متصل کنید و آن را به داخل خاک گلدان فرو کنید (مراقب ریشه ها باشید). مطمئن باشید سیستم آبیاری شما وظیفه خود را انجام خواهد داد.

آبیاری پلاستیکی راه حلی بسیار ارزان و جالب است. شما در این روش تنها یک کیسه پلاستیک پر آب به همراه یک فیتیله که آب رابا سرعت ثابت به جلو براند نیاز دارید. اما باید بدانید این روش آبیاری مورد پسند همه گیاهان نیست و تنها تعدادی از گیاهان این روش را دوست دارند. چرا که در این روش، خاک همیشه مرطوب می ماند. برای مثال پیچک دوست دارد خاکش قبل از آبیاری مجدد خشک گردد. در این بخش به شما آموزش می دهیم چگونه این کار را انجام دهید.

نخ ، قیچی ، سوزن و کیسه پلاستیک (مخزن)

نخ : از تمامی طیف ها و شکل ها

وسایلی که نیاز پیدا خواهید کرد :

از هر نخی می توانید استفاده کنید. اما نخ کتان بهترین انتخاب برای ساخت فیتیله است. اگر مدت زمان بیشتری در خانه نیستید شاید نخ های پلی استری مناسب تر باشند. چرا که میتوانید مطمئن باشید نختان دیرتر می پوسد.

قیچی : برای برش دادن قسمت های اضافی نخ

پلاستیک بدون منفذ : اندازه آن بستگی به اندازه مخزنی که نیاز دارید دارد. این که چه مقدار آب می خواهید در دسترس گیاهتان قرار دهید و به مدت چند روز ، در انتخاب کیسه پلاستیک مناسب نقش دارد.

سوزن مناسب : اندازه سوزن چیزیست که مشخص می کند آب با چه سرعتی تخلیه شود. بهتر است سوزنی با قطر کم انتخاب کنید. برای بهبود زهکشی آب، هرگز از سوراخی بزرگ استفاده نکنید چرا که در این وضعیت ، کنترل جریان آب سخت تر می شود. بهتر است برای بالابردن زهکشی آب، سوزن های بیشتری به مخزنتان اضافه کنید یا چند کیسه کوچک دیگر به گلدانتان بیفزایید.

استفاده از نخ برای آبیاری گیاهان آپارتمانی

از گوی های شیشه ای آبی برای آبیاری گیاهان آپارتمانی استفاده کنید

گوی های شیشه ای، علاوه بر زینت بخشیدن به گلدانتان، گیاهانتان را نیز سیراب می کند. در این روش، پس از پر آب نمودن گوی آبی ، آن را به داخل خاک گلدان فرو کنید. گوی به طور منظم گیاهانتان را آبیاری می کند.

یک رشته ی چکه کننده بسازید :

وسایل لازم : بطری یا سطلی پر از آب به عنوان مخزن ، میز یا چهار پایه، رشته های نخی یا دستمال پارچه ای به اندازه یک متر یا بیشتر و عرضی حدود ۵ سانتی متر .

بطری یا سطل آب را در جایی محکم و مطمئن مانند چهارپایه یا میز بگذارید. گلدان هایتان را در سطحی پایین تر از مخزنتان قرار دهید. رشته های سطحی پایین تر از مخزنتان قرار دهید. رشته های نخی یا دستمال پارچه ای را از مخزن آب به خاک گلدان یا هر گیاهی که نیاز به آبیاری دارد گسترش دهید. می توانید خودتان طنابی نخی ببافید تا آب را بهتر نگاه دارد. به این ترتیب دستمال پارچه ای همواره آب را به خود جذب می کند و آب به آرامی و با کمک عمل مویرگی به داخل خاک گلدان و ریشه های گیاه منتقل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *